VŠE O FOTBALE VE SVĚTĚ!

VÍTEJTE NA NEJLEPŠÍCH STRÁNKÁCH O SVĚTOVÉM FOTBALE!!!A TED POZOR!!!!NOVÁ SOUTĚŽ!!!

Životopisy hračů.

Deco - životopis a WALLPAPERY

 

Celé jméno - Anderson Luis de Sousa

Datum narození - 27.8.1977

Místo narození - Sao Bernardo de Camp, Brazílie

Výška - 174 cm

Přezdívka - Mágico, SuperDeco

Současný klub - FC Barcelona

Číslo - 20

Pozice - záložník

 

 

 

Anderson Luiz de Sousa (*27. srpna 1977 v San Bernardo de Campo, Brazílie) je portugalský fotbalový záložník hrající za klub FC Barcelona, známý pod jménem Deco.

Deco přijel do Evropy ve dvaceti letech v roce 1997 z brazilského klubu Corinthians. Začal působit v Benfice Lisabon a navzdory dobrým výkonům v tréninzích rozhodli se v Benfice poslat Deca na hostování do dalšího portugalského klubu de Honra, (později známým pod jménem Alverca) kde hrál celou sezónu. Deco se v klubu dobře předvedl a tak se znovu obnovil kontrakt s Benfikou, kde se připojil k týmu.

Nicméně znovu se neprobojoval do základní sestavy, proto se se svým manažerem dohodl na odchodu. Z Portugalska ale neodešel, jeho další budoucnost se měla odvíjet v klubu FC Porto, kde zůstal nakonec šest let.

Přes jeho mládí v Portu ukázal, že je velmi talentovaný a že je velmi dobrým tvůrcem hry, proto si ihned u fanoušků vysloužil přezdívku „Magico“.

V Portu obdržel i dres s velmi ceněným číslem 10, přestože se od něj čekala více ofenzivní činnost, jeho doménou se stala obranná funkce a tvorba hry. A kvůli svému úsilí nahrát spoluhráči na gól si hodněkrát vypomohl faulem, takže často viděl červenou nebo žlutou kartu. Nicméně právě on byl největší osobností Porta v tříletém pohárovém půstu na záčátku roku 2000.

Pod vedením portugalského trenéra Josého Mourinha Deco svou pozici vylepšil a z Porta se stal velmi ambiciózní tým. V sezóně 2002/2003 vsítil v třiceti utkáních deset gólů, ale zase obržel sedmnáct žlutých a jednu červenou kartu. A stal se i klíčovým hráčem při vítězství v poháru UEFA.

Následující rok získalo Porto opět národní titul a překvapivě se dostalo až do finále Ligy Mistrů, kde vyhrálo 3:0 nad AS Monacem. Ve finále LM vsítil do sítě Monaca druhý gól ze tří a právem byl zvolen nejlepším záložníkem v celé Lize Mistrů.

V červnu 2004 to vypadalo, že Deco bude následovat portugalského kouče Mourinha do Chelsea v jednom rozhlasovém vstupu dokonce prohlásil, že smlouva s Chelsea je téměř před dokončením, zbývalo se zůčastnit jen fyzických testů.

Na konci června však Deco šokoval svým prohlášením o přestupu do Barcelony. Barcelona zaplatila za Deca 15 milionů eur. Pozice Deca v Barceloně je neotřesitelná, některými odborníky je považován lepším hráčem než Ronaldinho, ačkoli ten je útočníkem. V roce 2004 skončil druhý v anketě Zlatý míč hned za Ševčenkem. Jeho největším úspěchem v Barceloně je dvojnásobný ligový titul a vítězství v Lize Mistrů.

Deco je rodilý Brazilec, ovšem sám vytušil, že nemá moc možností probojovat se od sestavy Brazílie. Proto v roce 2002 zažádal o portugalské občanství. Navzdory mnoha odpůrcům, kteří Deca odmítali, občanství získal a svůj debut v Portugalské reprezentaci měl 29. března 2003 ironicky proti své rodné zemi.

Nastoupil od první minuty a podařilo se mu vstřelit gól z přímého volného kopu překvapené Brazílii, která tehdy podlehla Portugalsku 2-1. Bylo to první vítězství Portugalska nad Brazílií od roku 1966.

Od tohoto gólu se stal v Portugalsku regulérním hráčem jejich národního týmu, ačkoli spoluhráč Luis Figo nijak netajil své počáteční rozhořčení nad zařezením Deca do reprezentace.

Během sezóny 2003/2004 se stal Deco hráčem, který obržel nejvíce individuálních i týmových trofejí a ocenění. Tento trend pokračoval i v sezóně 2005/2006, kdy získal více trofejí než superstar Luis Figo. Během mistrovství světa ve fotbale v roce 2006 skóroval Deco první gól Portugalců v základnů skupině v zápase proti Íránu. V osmifinále obržel Deco dvě žluté karty (po faulu na Heitingu a za zdržování) a nemohl se tak zúčastnit čtvrtfinále proti Anglii. Nakonec portugalské mužstvo skončilo na mistrovství čtvrté.

 

 
Prosím doporučte ostatním...dekuji vam moc...!!!!!!!!